POLSKA FEDERACJA HODOWCÓW BYDŁA i PRODUCENTÓW MLEKA

KONTAKT


Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka

ul. Żurawia 22 lok. 101, 00-515 Warszawa | tel. 22 502 33 43, fax 22 502 33 44 | pfhb@pfhb.pl

NIP 527-24-06-693, REGON 011149274 – Podmiot wpisany w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000112165

Sekretariat – Monika Ligorowska | tel. 22 502 33 43, fax 22 502 33 44 | sekretariat@pfhb.pl

 

 

Dział Oceny

Wydział Oceny

ul. Żurawia 22 / lok. 101, 00-515 Warszawa | tel. 22 502 33 40, 22 502 33 47, fax 22 502 33 39

Kierownik Wydziału Oceny – Danuta Radzio | tel. 22 502 33 99, tel. 22 502 33 47 | d.radzio@pfhb.pl

 

REGION OCENY – Parzniew
ul. Przyszłości 1, 05-804 Pruszków | tel. 22 312 48 00, fax 22 312-48-32 | parzniew@pfhb.pl

– Oddział w Białymstoku z/s w Jeżewie Starym – Jeżewo Stare 30, 16-080 Tykocin | tel. 85 741 42 60, fax 85 741 33 11 | bialystok@pfhb.pl

– Oddział w Łodzi z/s w Rzgowie – ul. Rawska 1, 95-030 Rzgów | tel. 42 632 15 48, fax 42 632 91 36 | lodz@pfhb.pl

– Oddział w Lublinie – ul. Bursaki 6, 20-150 Lublin | tel. 81 747 05 06, fax 81 747 37 26 | lublin@pfhb.pl

– Przedstawicielstwo w Rzeszowie – ul. Hanasiewicza 6, 35-103 Rzeszów | tel./fax 17 854 41 15 | rzeszow@pfhb.pl

– Przedstawicielstwo w Krakowie z/s w Zabierzowie – ul. Cmentarna 4, 32-080 Zabierzów | tel. 12 285 21 15, fax 12 285 43 47 | krakow@pfhb.pl

 

REGION OCENY – Poznań
ul. Naramowicka 135, 61-619 Poznań | tel. 61 827 69 00, fax 61 820-58-61 | poznan@pfhb.pl

– Oddział w Opolu – ul. Wrocławska 170, 45-836 Opole | tel. 77 457 23 20, fax 77 474 28 60 | opole@pfhb.pl

– Przedstawicielstwo we Wrocławiu – ul. Karkonoska 59, 53-015 Wrocław | tel. 71 330 69 40, fax 71 330 69 41 | wroclaw@pfhb.pl

– Przedstawicielstwo w Zielonej Górze – ul. Kożuchowska 15a, 65-364 Zielona Góra | tel./fax 68 320 23 24 | zielonagora@pfhb.pl

– Przedstawicielstwo w Kobiernie – ul. Klonowa 9, 63-714 Kobierno | tel. 62 725 27 11, fax 62 725 32 31 | sekretariat.kobierno@poznan.pfhb.pl

 

REGION OCENY – Bydgoszcz z/s w Minikowie
Minikowo 1b, 89-122 Minikowo | tel. 52 322 94 06, tel. 52 562 42 05, fax 52 562 42 40 | bydgoszcz@pfhb.pl

– Oddział w Koszalinie – ul. Partyzantów 15a, 75-411 Koszalin | tel. 94 343 00 25, fax 94 343 33 09 | koszalin@pfhb.pl

– Oddział w Gdańsku – ul. Na Stoku 48, 80-874 Gdańsk | tel./fax 58 302 32 15 | gdansk@pfhb.pl

– Oddział w Olsztynie z/s w Dorotowie – Dorotowo 398, 11-034 Stawiguda | tel. 89 527 76 31, fax 89 527 77 80 | olsztyn@pfhb.pl

 

 

Wydział Laboratoriów

Kierownik Wydziału Laboratoriów – Elżbieta Rybicka | tel. 85 741 42 60 | e.rybicka@pfhb.pl

Laboratorium – Oddział w Białymstoku z/s w Jeżewie Starym | PFHBiPM Region Oceny Parzniew
Jeżewo Stare 30, 16-080 Tykocin | tel. 85 741 42 60 | lab_bialystok@pfhb.pl

Laboratorium – Oddział w Bydgoszczy z/s w Minikowie | PFHBiPM Region Oceny Bydgoszcz 
Minikowo 1b, 89-122 Minikowo | tel: 52 562 42 28 | lom_bydgoszcz@pfhb.pl
przyjmowanie zleceń: 52 562 42 26 | rejestracja@bydgoszcz.pfhb.pl

Laboratorium – Oddział Kobierno | PFHBiPM Region Oceny Parzniew
ul. Klonowa 9, 63-714 Kobierno | tel: 62 725 27 11, 62 725 32 31 | lab_kobierno@pfhb.pl

Laboratorium Oceny Mleka w Parzniewie | PFHBiPM Region Oceny Parzniew
ul. Przyszłości 1, 05-804 Pruszków | tel: 22 312 48 30, 22 312 48 23 | lab_parzniew@pfhb.pl, lom_parzniew@pfhb.pl

 

 

Doradcy żywieniowi

– Zbigniew Wróblewski | tel. 696 493 119 | z.wroblewski@pfhb.pl | pomorskie, warmińsko-mazurskie

– Krzysztof Duszczyk | tel. 696 493 132 | k.duszczyk@pfhb.pl | mazowieckie, łódzkie

– Marcin Szatkowski | tel. 510 161 391 | m.szatkowski@pfhb.pl | warmińsko-mazurskie, pomorskie, mazowieckie

– Anna Jatkowska | tel. 510 161 396 | a.jatkowska@pfhb.pl | podlaskie

– Włodzimierz Cholewiński | tel. 698 628 052 | w.cholewinski@pfhb.pl | łódzkie, dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie

– Michał Ptaszyński | tel. 510 161 387 | m.ptaszynski@pfhb.pl | opolskie, wielkopolskie

– Mariusz Zarzycki | tel. 696 719 732 | m.zarzycki@pfhb.pl | kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie

– Krzysztof Dąbrowski | tel. 696 493 155 | k.dabrowski@pfhb.pl | podlaskie

– Błażej Zielonka | tel. 604 279 331 | b.zielonka@pfhb.pl | śląskie, wielkopolskie

– Krzysztof Jakubowski | tel. 602 460 974 | k.jakubowski@pfhb.pl | lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie

– Grzegorz Siłuch | tel. 506 782 299 | g.siluch@pfhb.pl | mazowieckie, lubelskie, podlaskie

– Arkadiusz Kaźmierczak | tel. 573 900 672 | a.kazmierczak@pfhb.pl | wielkopolskie

 

 

Doradcy ogólni – Bydgoszcz

– Anna Strzyżewska | tel. 602 790 418 | a.strzyzewska@bydgoszcz.pfhb.pl | kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie

– Alicja Szultka | tel. 696 493 111 | a.szultka@gdansk.pfhb.pl | kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie

– Michał Szyło | tel. 604 988 746 | m.szylo@koszalin.pfhb.pl | kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie

– Roman Wasylczyszyn | tel. 696 493 115 | r.wasylczyszyn@olsztyn.pfhb.pl | kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie

 

 

Doradcy ogólni – Parzniew

– Marek Heda | tel. 602 497 931 | m.heda@parzniew.pfhb.pl | mazowieckie

– Sylwia Mucharska | tel. 696 493 154 | s.mucharska@bialystok.pfhb.pl | podlaskie

– Robert Borowski | tel. 668 134 655 | r.borowski@lublin.pghb.pl | lubelskie, małopolskie, podkarpackie

– Jarosław Walczak | tel. 696 493 140 | j.walczak@parzniew.pfhb.pl | mazowieckie

– Mariusz Idźkowski | tel. 696 493 156 | m.idzkowski@bialystok.pfhb.pl | podlaskie

– Sławomir Stanek | tel. 668 131 102 | s.stanek@lodz.pfhb.pl | łódzkie, świętokrzyskie

 

 

Doradcy ogólni – Poznań

– Aneta Neneman | tel. 664 317 076 | a.neneman@poznan.pfhb.pl | wielkopolskie

– Ryszard Szulc | tel. 696 493 233 | r.szulc@opole.pfhb.pl | dolnośląskie, opolskie, śląskie

– Adam Borowski | tel. 698 628 051 | a.borowski@poznan.pfhb.pl | lubuskie, wielkopolskie

– Marcin Zwoliński | tel. 606 768 972 | m.zwolinski@poznan.pfhb.pl | wielkopolskie

 

 

SOL asystenci

– Obszar 1 | tel. 22 290 00 21 | sol_asystent@bialystok.pfhb.pl | lubelskie, małopolskie, podkarpackie, podlaskie

– Obszar 2 | tel. 22 290 00 92 | sol_asystent@bydgoszcz.pfhb.pl | kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie

– Obszar 3 | tel. 22 290 21 30 | sol_asystent@poznan.pfhb.pl | dolnośląskie, lubuskie, opolskie, śląskie, wielkopolskie

– Obszar 4 | tel. 22 290 21 32 | sol_asystent@parzniew.pfhb.pl | łódzkie, mazowieckie, świętokrzyskie

 

 

 

 

Centrum Genetyczne PFHBiPM

ul. Kłosowa 17, 61-625 Poznań | tel. 61 222 39 87 | info@cgen.pl
Dyrektor Centrum Genetycznego – dr hab. Tomasz Strabel, prof. UP w Poznaniu | t.strabel@cgen.pl/


 

Dział Hodowli

ul. Żurawia 22 / lok. 401, 00-515 Warszawa | tel. 22 502 33 23, 22 502 33 49, fax 22 502 33 24 | pfhb@pfhb.pl

Dyrektor ds. Hodowli – Teresa Piechowska | tel. 661 808 001 | t.piechowska@pfhb.pl

Kierownik Działu Hodowli – Anna Siekierska | tel. 661 808 005 | a.siekierska@pfhb.pl

 


Biura regionalne działu Hodowli

– Białystok z/s w Jeżewie Starym | Jeżewo Stare 30, 16-080 Tykocin | tel. 85 743 38 54

– Bydgoszcz z/s w Minikowie | Minikowo 1b, 89-122 Minikowo | tel. 52 562 42 31

– Gdańsk | ul. Na Stoku 48, 80-874 Gdańsk | tel. 58 302 32 15

– Gostyń | ul. Wrocławska 154, 63-800 Gostyń | tel. 65 572 22 43

– Koszalin | ul. Partyzantów 15a, 75-411 Koszalin | tel. 94 343 11 04

– Lublin | ul. Bursaki 6, 20-150 Lublin | tel. 81 744 15 06

– Łódź z/s w Rzgowie | ul. Rawska 1, 95-030 Rzgów | tel. 42 630 16 87

– Olsztyn z/s w Dorotowie | Dorotowo 398, 11-034 Stawiguda | tel. 89 527 79 53

– Poznań | ul. Naramowicka 135, 61-619 Poznań | tel. 61 827 69 16 lub 22

– Wrocław | ul. Karkonoska 59, 53-015 Wrocław | tel. 71 330 69 40 lub 42

– Zabierzów k. Krakowa | ul. Cmentarna 4, 32-080 Zabierzów | tel. 12 257 97 54

 

Laboratorium Genetyki Bydła z/s w Parzniewie | PFHBiPM Region Oceny Parzniew
ul. Przyszłości 1, 05-804 Pruszków | tel. 22 312 48 16 | laboratoriumgenetyki@pfhb.pl
Kierownik Laboratorium Genetyki Bydła – Dariusz Kamola 663 808 064 | d.kamola@pfhb.pl


Selekcjonerzy

– Mirosław Anaczkowski | tel. 661 808 006 | m.anaczkowski@pfhb.pl | pomorskie, warmińsko-mazurskie

– Krzysztof Gałązka | tel. 661 808 009 | k.galazka@pfhb.pl | łódzkie

– Grażyna Jendrysiak-Lipietta | tel. 661 808 010 | g.jendrysiak@pfhb.pl | dolnośląskie, opolskie, śląskie

– Mieczysław Kopiczko | tel. 661 808 003 | m.kopiczko@pfhb.pl | podlaskie

– Krystian Korytkowski | tel. 661 808 004 | k.korytkowski@pfhb.pl | kujawsko-pomorskie

– Jacek Wyrębski | tel. 661 808 025 | j.wyrebski@pfhb.pl | kujawsko-pomorskie

– Piotr Kowol | tel. 661 808 011 | p.kowol@pfhb.pl | podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie

– Paweł Ruchała | tel. 691 808 043 | p.ruchala@pfhb.pl | małopolskie

– Janusz Tercjak | tel. 661 808 015 | j.tercjak@pfhb.pl | mazowieckie

– Agnieszka Nowosielska | tel. 661 808 002 | a.nowosielska@pfhb.pl | mazowieckie

– Sławomir Piejaś | tel. 661 808 007 | s.piejas@pfhb.pl | pomorskie, zachodnio-pomorskie

– Paweł Przybylak | tel. 661 808 016 | p.przybylak@pfhb.pl | lubuskie, wielkopolskie

– Irena Trojanowska | tel. 661 808 012 | i.trojanowska@pfhb.pl | lubelskie

 

 

Wydział Oceny Typu i Budowy Bydła

ul. Żurawia 22, 00-515 Warszawa | tel. 22 502 33 43 | pfhb@pfhb.pl

Kierownik Wydziału Oceny Typu i Budowy Bydła – Roman Januszewski | tel. 22 502 33 87, 505 107 237 | r.januszewski@pfhb.pl


Klasyfikatorzy

– Marek Solarek (z-ca kierownika) | tel. 505 107 235 | m.solarek@pfhb.pl

– Ireneusz Dybciak | tel. 696 779 370 | i.dybciak@pfhb.pl

– Czesław Kamiński | tel. 505 107 243 | cz.kaminski@pfhb.pl

– Tomasz Kostro | tel. 696 099 542 | t.kostro@pfhb.pl

– Leszek Materna | tel. 505 107 242 | l.materna@pfhb.pl

– Eugeniusz Orzechowski | tel. 505 107 246 | e.orzechowski@pfhb.pl

– Grzegorz Przyjemski | tel. 505 107 245 | g.przyjemski@pfhb.pl

– Andrzej Toroński | tel. 505 107 240 | a.toronski@pfhb.pl

 

 

 

Wydział Finansów i Księgowości

tel. 22 502 33 46
Główny Księgowy – Maria Duniec | tel. 22 502 33 19 | m.duniec@pfhb.pl
Z-ca Głównego Księgowego – Elżbieta Czajka | tel. 22 502 33 12 | e.czajka@pfhb.pl

 

 

Wydział Promocji

Kierownik Wydziału Promocji – Dorota Grabarska | tel. 22 502 32 93 | d.grabarska@pfhb.pl

 

 

 

Wydział Administracyjny

Kierownik Wydziału Administracyjnego – Magdalena Szymańska | tel. 22 502 33 25 | m.szymanska@pfhb.pl

 

 

 

Wydział Spraw Pracowniczych

Kierownik Wydziału Spraw Pracowniczych – Katarzyna Ratajczak | tel. 22 502 33 45 | k.ratajczak@pfhb.pl

 

 

 

Wydział Informatyki

Kierownik Wydziału Informatyki – Piotr Goździkiewicz | tel. 22 502 33 38 | p.gozdzikiewicz@pfhb.pl

 

 

 

Wydział Badań i Rozwoju

Kierownik Wydziału Badań i Rozwoju – Krzysztof Słoniewski | tel. 22 502 33 89 | k.sloniewski@pfhb.pl

 

 

 

Samodzielne stanowiska pracy

Specjalista ds. funduszy promocji żywności – Katarzyna Rabiak | tel. 22 502 33 17 | k.rabiak@pfhb.pl

Analityk rynku mleka – Dorota Śmigielska | tel. 22 502 33 40 | d.smigielska@pfhb.pl

Obrót materiałem hodowlanym – ogłoszenia ul. Żurawia 22, 00-515 Warszawa | tel. 22 502 33 21, fax 22 502 33 44 | ogloszenia@pfhb.pl

    Hichb 2018 nr11 okladka hq

    Hodowla i Chów Bydła

    W numerze 11 / 2018: Grunt to nauka

     

    Jak ważne jest kształcenie nikomu nie trzeba tłumaczyć, zwłaszcza w świecie, w którym największe znaczenie ma właśnie informacja. Zdaje sobie z tego sprawę także Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która stara się zapewnić swoim hodowcom jak największy dostęp do wcześniej wspomnianej wiedzy. Czyni to między innymi organizując różnego rodzaju konferencje i spotkania naukowe. 1 października 2018 r. w Poznaniu odbyło się I Forum Genetyczne w którym wzięło udział ponad 400 osób: hodowców i producentów mleka oraz przetwórców. Podczas tego sympozjum pokazano zasady wprowadzenia indeksu ekonomicznego do hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka w Polsce. Indeks ten wejdzie do praktyki hodowlanej w przyszłym roku, co będzie na pewno dużym wydarzeniem. Właśnie dlatego postanowiliśmy poświęcić poznańskiemu spotkaniu Temat Numeru listopadowego wydania naszego miesięcznika, zwłaszcza, że poruszanych podczas Forum interesujących tematów było znacznie więcej. Ponadto w numerze, nasi czytelnicy znajdą obszerne relacje z dwudniowej konferencji jaka odbyła się w Łysomicach nieopodal Torunia i koncentrowała się na „Automatyzacji i robotyzacji w hodowli bydła i produkcji mleka”, a także z międzynarodowego szkolenia sędziowskiego w pomorskim Cieszymowie. Oprócz tego polecamy nasze reportaże z mleczarni W Oleśnie, która doskonale radzi sobie na lokalnym rynku, a także jest jedynym twórcą i eksporterem (także za granice naszego kraju) doskonałej, mlecznej nalewki - Śmietankówki Oleskiej, oraz z Gospodarstwa Rolno - Hodowlanego w Żydowie. Naturalnie w numerze nie zabraknie fachowych porad takich jak zalecenia prof. Zygmunta M. Kowalskiego dotyczących stosowania preparatów mlekozastępczych, lub opinia dr. Sebastiana Smulskiego odnośnie ograniczenia stosowania antybiotyków w leczeniu chorób wymion. W numerze zapoznają się także Państwo z informacjami ekonomicznymi i nowościami sprzętowymi. Serdecznie zapraszamy do lektury!

    KALENDARZ WYSTAW


    NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU

    Listopad 2018
    PN WT SR CZW PT SO ND
    29 30 31 1 2 3 4
    5 6 7 8 9 10 11
    12 13 14 15 16 17 18
    19 20 21 22 23 24 25
    26 27 28 29 30 1 2

    *Pola zaznaczone gwiazdką sa obowiązkowe


    Jak nas znaleźć?

    Siedziba główna PFHBiPM znajduje sie w Warszawie na ul. Żurawiej 22